Шарска плескавица

1 likes 0 comments Recipe by Дарко Дојчиноски

Шарска плескавица of Дарко Дојчиноски - Recipefy
http://www.youtube.com/watch?v=rwYaDqXFH88

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ

500 грама мелено месо

150 грама ситно сечкана сланина

1 јајце

150 грама кашкавал (рендан)

50 грама презла

2 чешнина лук ( ситно исечкан )

2 ситно сечкани свежа црвена пиперка

1 лажица ситно сечкан магдоност

1 кромид ( ситно исечкан )

Сол и бибер

Зачин

Prep. Time → 1h min

Cook Time → 45 min

1. Сите состојки ставете ги во подлабок сад и замесете ги. Од смесата направете плескавици во големина по ваша желба. Ставете ги плескавиците на чинија, покриј те ги со фолија и истите оставете ги во фрижидер 45 минути пред да ги пржите.

main courses September 27, 2013 10:36

Author boza.mk

Https-graph-facebook-com-100003546781734-picture

No comments yet.

Дарко Дојчиноски
No-user
22 years old
Кичево, Macedonia