Coq au vin blanc

0 piace 0 commenti Ricetta di Line Sofie

1 kylling eller fire hele kyllingeunderlår delt i to
olie til stegning
12 skalotteløg, pillede
3 fed hvidløg, hakkede
250 svampe (jeg brugte et mix af portobellosvampe og almindelige champignon), skåret i mindre stykker
140 g bacon, hakket groft
evt en sjat cognac
det meste af en god flaske hvidvin
5 dl hønsefond
En håndfuld frisk timian
3 laurbærblade
2 spsk mel
1 – 2 dl fløde

1. Indstil ovnen på varmluft og sæt temperaturen på 130 grader (bruger man almindelig ovn så skal ovnen være omkring 150 grader varm).

2. Start med at stege bacon sprød i en ovnfast gryde. Sæt tilside.

3. Herefter parteres kyllingen, hvis du bruger en hel kylling. Låret skæres af og deles i to. Det samme gøres med brystet. Sørg for at beholde brystbenet på, da det bidrager med smag. Gem vinger og ryg, da disse også vil bidrage til at gøre saucen endnu mere lækker.

4. Gnid kyllingestykkerne med salt og peber og brun dem i samme gryde tilsat en smule olie hvis nødvendigt (eventuelt ad to omgange). Sæt tilside.

5. I samme gryde brunes de hele skalotteløg ved jævn varme i et par minutter, indtil de begynder at blive en smule blanke.

6. Tilsæt herefter svampene og steg blandingen i omkring fem minutter, indtil væden fra svampene er dampet af.

7. Tilsæt hvidløg, steg yderligere et par minutter, tilsæt mel og rør grundigt.

8. Hvis du vælger at bruge cognac, så er det nu, det skal i. Hvis ikke, så gå direkte til hvidvinen, som tilsættes en dl ad gangen til at starte med, så du får en opbagt sauce. Husk at røre grundigt hver gang.

9. Resten af hvidvinen tilsættes sammen med med hønsefonden, kyllingestykkerne, det meste af det stegte bacon (gem lidt til pynt), timian og laurbærblade.

10. Bring gryden i kog, kom låg på og lad det simre færdigt i ovnen i cirka en time eller indtil kyllingen er mør.

11. Smag saucen til med salt, peber og fløde. Hvis du ønsker, at den skal smage af mere, så gør som jeg og tag kyllingestykkerne op af gryden og kog saucen ind, indtil du får den rette smag (her kan du eventuelt tilsætte noget koncentreret hønsefond eller en smule af en bouillonterning). Hvis der ønskes en tykkere sauce, blander man blot en smule mel eller majsstivelse med vand og kommer det i saucen.

12. Anret i en dyb tallerken eller i et stort fad og drys med det resterende bacon og eventuelt en kvist timian eller to

secondi, kylling, fransk, svampe January 10, 2012 19:06

Nessuno ha aggiunto questa ricetta ai propri 'Mi piace'.

Ancora nessun commento.

Line Sofie
Https-fbcdn-profile-a-akamaihd-net-hprofile-ak-snc4-187006_1245799647_241011_n-jpg
35 anni
Trige, Denmark